Co ze sobą zabrać

Przewodnik

Chodzenie po górach to niewątpliwie fantastyczna forma ruchu, odstresowująca aktywność, a przede wszystkim wielka przyjemność. Przed wyjściem nawet na najłatwiejszy szlak trzeba jednak pamiętać o zabraniu kilku podstawowych rzeczy:

1. Wygodne obuwie - Beskidy to co prawda to nie Tatry, ale niejednokrotnie potrafią zadziwić swoją trudnością. Na kamienistych ścieżkach łatwo o skręcenia, buty więc powinny trzymać nam kostkę i mieć odpowiednią podeszwę, a także chronić nas przed błotem i panującą temperaturą.

2. Odpowiednie ubranie i coś na głowę - w zależności od pory roku musimy dostosować nasz górski strój - w lecie przewiewny, w zimie chroniący przed zimnem i śniegiem, a na głowę koniecznie czapka! W lecie zabezpieczająca przed słońcem, w zimie przed wychłodzeniem.

3. Kurtka przeciwdeszczowa - należy pamiętać, że w górach pogoda potrafi się zmienić w przeciągu sekundy i nawet wychodząc w słoneczny i bezchmurny dzień możemy spodziewać się deszczu i silnego wiatru.

4. Woda - człowiek w ciągu dnia powinien wypijać co najmniej 1,5 litra płynów, a przy wysiłku nawet dwa razy więcej. Beskidy to góry z licznymi potokami, w których spokojnie ugasimy pragnienie, ale zapasowa butelka w plecaku zwłaszcza w gorące dni jest niezbędna.

5. Jedzenie - szlaki w Wiśle i w Beskidach obfitują w miejsca, w których można się posilić, w naszym plecaku powinna jednak znaleźć się przynajmniej 1 kanapka na każde 3h drogi oraz coś słodkiego, co doda nam szybko energii. Na niektórych trasach, ze względu na ich położenie, nie spotkamy żadnego sklepu czy schroniska.

6. Mapa - to jedna z najważniejszych jeśli nie najważniejsza rzecz w plecaku, wychodząc nawet na najłatwiejszą i najkrótszą trasę nie może nam się wydawać, że skorzystamy z pamięci oglądając mapę jedynie przed wyjściem. Na szlaku bardzo często zdarza się, że musimy zweryfikować trasę lub nawet ją zmienić czy choćby sprawdzić odległość. W wielu miejscach nadal brakuje odpowiedniego oznakowania i mapa w takim przypadku będzie konieczna.

7. Naładowany telefon komórkowy, nóż i latarka - telefon powinniśmy mieć zawsze przy sobie udając się w miejsca oddalone od zabudowań, nie tylko aby wezwać pomoc w razie potrzeby, ale poinformować kogoś kto na nas czeka w domu o tym gdzie jesteśmy. Nóż i latarka przydadzą nam się jedynie w sytuacjach awaryjnych, które jednak się zdarzają, zwłaszcza późną jesienią czy zimą kiedy dzień jest bardzo krótki.

8. Dowód osobisty i pieniądze - w wielu miejscach w Beskidach przekraczamy lub idziemy wzdłuż granicy z Czechami czy Słowacją, a w takiej strefie możemy być skontrolowani, a o przydatności pieniędzy gdziekolwiek nie jedziemy czy idziemy nie musimy wspominać :)

9. Apteczka pierwszej pomocy - plastry, bandaże czy woda utleniona nie ważą wiele, a mogą uratować zdrowie i życie nie tylko nam, ale być może innym turystom w potrzebie. Szczegółowych informacji dowiecie się klikając tutaj: http://www.gopr.pl/poradnik/co-warto-zabrac-w-gory

10. Uśmiech i "Dzień Dobry" - pozdrawianie na szlaku innych napotkanych turystów to ogólnie przyjęta zasada, zwykłe 'Cześć' czy 'Dzień Dobry' to znak rozpoznawczy turystyki górskiej oraz górskiego Savoir Viver'u oraz wieloletni zwyczaj.