Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle


Skocznię w Wiśle, oprócz Adama Małysza, polubił także Thomas Morgenstern

Skocznia im. Adama Małysza
Wisła Malinka - tel. 33 855 51 05
zobacz na mapie

"Trenerowi Tajnerowi za opiekę i szkolenie dziękuję i na 50-te urodziny maliczańską skocznię ofiaruję, żebyś wspominał chwata, który z Twoją pomocą został mistrzem świata" - taką dedykację można przeczytać przy drewnianej makiecie skoczni Malinka w Klubie u Olimpijczyka. Słowa te doczekały się szczęśliwie realizacji we wrześniu 2008 roku, kiedy to nastąpiło uroczyste otwarcie nowej skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle.

...od początku
Niech nie zmyli nas dzisiejszy nowoczesny wygląd skoczni w Wiśle Malince, obiekt ten bowiem powstał już w 1933 roku, a jej pierwszym rekordzistą był Mieczysław Kozdruń. Pierwszej modernizaji dokonano w roku 1953, a następnej na przełomie lat 60 i 70-tych. Kolejną szansą na przywrócenie dawnej świetności skoczni, stworzył Adam Małysz, którego pasmo sukcesów przykuło uwagę całego świata. Wisła, dotąd jedynie mała miejscowość w Beskidach, zaczęła być postrzegana jako dom rodzinny Mistrza i coraz liczniej odwiedzana przez wiernych fanów Adama.

Oficjalne plany
Skocznia to jedno z tych miejsc w Wiśle, o które najczęściej pytają turyści. Jakże więc obiekt, na którym wyrósł nam Mistrz Świata mógłby popaść w ruinę? Tą opinię podzielały także władze miasta. Po wieloletnich negocjacjach i rozmowach na różnych szczeblach, oficjalną decyzję podjęto 28 października 2003 roku, kiedy to odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod rozbudowę maliczańskiej skoczni. Kamień węgielny wmurowano wraz z rozpoczęciem robót w 2004 roku, a planowane zakończenie ustalono na 31 lipca 2007 roku.

Niespodziewane kłopoty z żywiołem
Według Apoloniusza Tajnera, który wyszkolił i był obecny przy największych sukcesach Adama Małysza, skocznia w Malince to idealny obiekt, gdzie prawie nigdy nie ma wiatru. Nie wiatr stanął jednak na przeszkodzie w trakcie rozbudowy skoczni. 8 sierpnia 2006 roku, prace przerwano z powodu obsunięcia się ziemi na zeskoku skoczni. Wznowiono je dopiero w 2007 roku, a ostatecznie ukończono w 2008r.

Pierwsze zwycięztwo w Wiśle
Termin ukończenia budowy - 27 września 2008 roku, dla wszystkich którzy przyglądali się modernizacji skoczni, był tak mało realny jak przysłowiowy "kaktus na dłoni". Jednak wszyscy otwarli szeroko oczy ze zdziwienia, gdy po dotarciu na zapowiadane uroczyste otwarcie, zastali tam przepiękny widok nowoczesnej budowli z przygotowanymi parkingami, trybunami i informacjami, tak jak było to w planie. O godzinie 15:00 przecięcia wstęgi dokonał sam Adam, po czym po dwóch udanych skokach, bezapelacyjnie zdobył Mistrzostwo Polski. To zwycięstwo było pierwszym w jego karierze zdobyte w rodzinnej Wiśle.  Imprezę zakończono imponującym pokazem fajerwerków.

Zwiedzanie skoczni
Dziś Skocznia imienia Adama Małysza jest dumą Wisły. Prócz tytułu drugiej największej skoczni w Polsce, jest to jedyny na świecie obiekt, pod którym w tunelu przebiega trasa samochodowa. Na skocznię można wyjechać wygodnym wyciągiem krzesełkowym i rozkoszować się zapierającym dech w piersiach widokiem okolicy. Na samej górze, w budynku, w którym przygotowują się do skoków zawodnicy, można odpocząć w małej kawiarence, w której zostały zgromadzone pamiątki i zdjęcia związane ze skokami narciarskimi. Ostatnio, przed Olimpiadą w Vancuver, trenował i testował tu swój nowy kombinezon Thomas Morgenstern, który także zachwycony był naszą maliczańską skocznią.

Co warto zobaczyć w Wiśle?