Cieszyński Rynek

przewodnik

Rynek, podobnie jak w każdym mieście, stanowi centralny punkt Cieszyna. Za dawnych czasów plac handlowy, dziś to on wyznacza miejsce spotkań, rozpoczyna zwiedzanie i jest najczęściej najbogatszym zabytkowo miejscem. Cieszyński rynek to także miejsce licznych koncertów, jak chociażby te podczas Święta Trzech Braci w czerwcu.

Cieszyn - Rynek
zobacz na mapie

Tu pachnie historią
Rynek w Cieszynie w obecnej formie powstał pod koniec XV stulecia. O jego sędziwym wieku świadczą zachowane pod renesansowymi budynkami piwnice przeciwpożarowe. Dwa pożary (w 1552r. i 1789r.), które strawiły miasto, przyczyniły się bowiem do znacznej jego przebudowy. Do dziś zachowany jest układ przestrzenny rynku, który zdobią dekorowane sklepienia, kamienne portale i stropy belkowe.

Fontanna czy studnia?
Poruszając wyobraźnię, na samym środku widzimy urokliwą fontannę, a właściwie studnię z figurą Św. Floriana z 1777 r. według projektu Wacława Donaya ze Skoczowa. Studnia jest pozostałością dawnego wodociągu miejskiego z XVI wieku, zaopatrującego miasto w wodę pitną. Obecnie upodobały ją sobie szczególnie miejskie gołębie, pewnie ze względu na przyjemny chłód w lecie. Podobnie jak na krakowskim rynku, widok turystów im nie straszny.

Tam gdzie rządzi Burmistrz
Patrząc na Ratusz, siedzibę władz Cieszyna oraz Sądu Okręgowego, widzimy także punkt Informacji Turystycznej, w której możemy zaopatrzyć się w mapkę Cieszyna. Pomoże nam ona w poruszaniu się po mieście. Dzisiejszy gmach Ratusza zawdzięcza swą formę renowacji i przebudowie w latach 40-tych XIX wieku. Projekt zatwierdził wiedeński architekt Józef Kornhausl.

Tam gdzie rodzi się sztuka...
Jednym z najciekawszych budynków na rynku jest Dom Narodowy (Rynek 12), który obecnie jest siedzibą Cieszyńskiego Ośrodka Kultury. Wybudowany w stylu eklektycznym czyli potocznie mówiąc mieszanym, w miejscu byłego zajazdu Franciszka Schreinzera. Uroczyście otwarty w 1901 roku, był odtąd przytułkiem kulturalnym miejscowej ludności.

Gdzie spał car? 
Kolejnym nieprzeciętnym budynkiem jest Hotel Pod Brunatnym Jeleniem (Rynek 20), do złudzenia przypominającym wiedeńskie budowle. To w nim gościli najwięksi przywódcy tacy jak min. Józef Poniatowski, cesarz austriacki Józef II, Franciszek Józef oraz car Rosji Aleksander. Przez wiele lat zaniedbany, od niedawna może pochwalić się odnowioną elewacją. Przypuszczalnie jednak koszt zagospodarowania wnętrz jest na tyle wysoki, iż jak dotąd nikt nie zdołał przywrócić jego pierwotnej funkcji.

Cieszyńskie sukiennice? 
Rynek, tak po wschodniej jak i po zachodniej stronie otaczają urokliwe budynki z tzw. arkadami. Dawniej były one własnością najbogatszych mieszczan. Kamienice z podcieniami, zostały wzniesione w XVI w. w stylu renesansowym. Najstarsze fragmenty zachowały się jedynie na poziomie piwnic i parteru. Przyrynkowe kamienice otrzymały obecny wygląd w większości w XIX i na początku. XX w.

Jedną z nich jest kamienica Konczakowskich (Rynek 19). Posiada ona wewnętrzny dziedziniec. Konieczność poszerzenia ulicy doprowadziła do zburzenia narożnej osi budynku. Na pierwszym piętrze kamienicy, znajdowało się prywatne muzeum rodziny Konczakowskich zawierających kolekcję broni, wyrobów artystycznych, książek, mebli i obrazów.

Na pamiątkę
Dziś w arkadach rynku kryją się głównie przytulne kawiarenki, które w okresie wiosenno-letnim wystawiają na zewnątrz tak zwane ogródki. Jeden z nich ma nawet pięterko. W okresie Świąt, wzdłuż podcieni, ustawiają się liczne kramiki z przepięknymi ozdobami, kartkami świątecznymi oraz drobnymi upominkami.