Góra Czantoria Wielka - Ustroń
Kultowa "Góra Czantoria" to nie tylko rewelacyjna zimowa trasa narciarska - najdłuższa w okolicy, ale również kompleks działający w sezonie letnim, oferujący takie atrakcje jak wjazd koleją linową na wysokość 851 m.n.p.m., tor saneczkowy, wieża widokowa, Sokolarnia oraz Ścieżka Rycerska prowadząca na sąsiadującą kolej linową Poniwiec - Mała Czantoria. Tutaj można spędzić cały dzień!
Kolej linowa Czantoria - zobacz na mapie
43-450 Ustroń
ul. 3 Maja 130
tel. +48 33 854 35 50
www.czantoria.net
Co nieco o wyciągu
Góra Czantoria to jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego, nie tylko dlatego, że to idealne miejsce na rozpoczęcie dłuższych i krótszych górskich wycieczek, ale także dlatego, że prawie pod sam szczyt można się dostać wygodną nowoczesną koleją linową w postaci czteroosobowej kanapy. Kolej wjeżdża na wysokość 851 m.n.p.m., ale Wielka Czantoria ma aż 995 m.n.p.m.
Z przystanku nieopodal Osady Kamratowo aż pod dolną stację wyciągu na Czantorię można pojechać autobusem i jest to zaledwie 10 km lub własnym samochodem korzystając z parkingów tuż pod samym wyciągiem. Kolej jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz dla rowerzystów.
Tor saneczkowy - nie tylko dla dzieci
Jedną z najważniejszych atrakcji po wjechaniu na górną stację wyciągu z pewnością jest przepiękny widok rozpościerający się w kierunku Wisły i Ustronia. Wszystko nawet łącznie z Jeziorem Żywieckim zobaczymy jak na dłoni! Widok ten możemy podziwiać na dwa sposoby - zwyczajnie leniuchując na polanie Stokłosica, gdzie w okresie letnim można skorzystać z leżaków lub z odrobiną adrenaliny - zjeżdżając po ponad 700 metrowym torze saneczkowym z licznymi zakrętami!
Dzikość przyrody - Sokolarnia i rezerwat Czantoria
Tuż przy górnej stacji wyciągu znajdziemy magiczne i bardzo ważne miejsce dla Beskidu Śląskiego - Sokolarnia czyli ośrodek hodowli i rehabilitacji ptaków drapieżnych to urocze domki, które zamieszkuje ponad 40 wyjątkowych ptaków takich jak sokoły, jastrzębie, myszołowy, orły i sowy. Znalezienie się tak blisko tych majestatycznych stworzeń to niepowtarzalna przygoda.
Góra Czantoria to także rezerwat przyrody utworzony w 1988 roku i dzielący przestrzeń między polską i czeską stroną obfitujący w drzewa mające ponad 200 lat, dochodzące nawet do 28 metrów wysokości. Jest to również obszar największego rykowiska jeleni w Beskidzie Śląskim, gdzie czasem można wypatrzyć rysia lub wilka!
Wieża widokowa na szczycie
Wizyta na wieży widokowej na Czantorii to absolutna konieczność, między innymi dlatego, że dopiero tutaj możemy powiedzieć, że zdobyliśmy szczyt góry. Aby się do niej dostać pokonujemy około 30 minutowy szlak w górę od górnej stacji kolei linowej. Szlak prowadzi w lesie, dlatego nawet przy upalnej pogodnie, pokonanie go nie będzie uciążliwe. Wieża znajduje się już po czeskiej stronie góry i zdecydowanie warto pokonać jej 118 schodów żeby móc zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę nie tylko Beskidów, ale także dalekich Tatr, a nawet Sudetów.
Tajemnicza ścieżka rycerska
Zgodnie ze starą i być może prawdziwą legendą, we wnętrzu Czantorii w pozłacanej komnacie znajdują się śpiący rycerze, którzy oczekują na dźwięk trąbki do boju, aby ponownie wyplenić zło i rozsiać miłość i sprawiedliwość na całym świecie. Na podstawie tej opowieści pomiędzy szczytami Wielkiej i Małej Czantorii powstał spacerowy szlak rycerski, wzdłuż którego trzeba bacznie wypatrywać wejścia do komnaty lub podkowy przynoszącej szczęście. Może tak jak niegdyś kowalowi Niedobie zamieni się Wam ona w złoto? A może to właśnie Wy odkryjecie tajemniczą kryjówkę śpiących rycerzy? Jedno jest pewne ta 4 godzinna pętla spacerowa połączona dwoma wyciągami zapewni mnóstwo przepięknych widoków!