Na Groń - Głębce - Jonidło (łatwa ok. 5km)

Przewodnik

Pętla "Na Groń" jest krótkim spacerem i rozpoczyna się na ulicy Na Groń dochodzącej do ul. Spacerowej. W tym punkcie skręcamy w lewo (czerwona ścieżka edukacyjna) i schodzimy przy znaku 'Spacerowa 28' w prawo w dół. Następnie kontynuujemy spacer przez ul. Spokojną oraz ul. Kopydło aż do przystanku 'Wierchy 2'. Skręcamy w prawo i przechodzimy przez z powrotem przez górkę do kompleksu Jonidło. Następnie kierujemy się w prawo wzdłuż rzeki i wracamy do Kamratowa.

Wyjście na tzw Groń daje wiele możliwości kontynuowania trasy. Jest to również najbliżej położone wyjście na szlak górski z naszej Osady Kamratowo. Ta trasa jest pętlą mającą około 5km długości, z czego jedynie 1km wiedzie wzdłuż drogi głównej chodnikiem.


Gdzie zacząć?

Wychodząc z Kamratowa kierujemy się w lewo i za mostem skręcamy w prawo w ul. Na Groń. Stopniowo wychodzimy w górę, najpierw wśród domów, później w lesie i znów przez kilka gospodarstw aż do miejsca, w którym zaczyna się rozwidlenie ul. Spacerowej. To już stąd możemy podziwiać przepiękny widok na Wisłę zarówno w stronę Stożka jak i Nowej Osady. Na tym odcinku zaskoczy nas wiejski klimat Wisły, z polami upraw, starymi stodołami i ciągnikami, a także wypasającymi się nierzadko końmi i innymi zwierzętami.


Z Gronia do Głębiec

Po dojściu na 'szczyt' Gronia, skręcamy w lewo i już po około 200m wypatrujemy tabliczki „Spacerowa 28” po prawej stronie drogi. Kierujemy się w dół - w tym momencie schodzimy ze szlaku, jest to bowiem jedynie skrót. Jest to jednak droga, na której nie sposób się zgubić i ma zaledwie około 700m długości. Zaprowadzi nas ona przez las do głównej ulicy Głębce.


Z Głębiec do Kamratowa

Po dojściu do głównej drogi wypatrujemy znaku ul. Turystyczna naprzeciwko nas, a następnie skręcamy z ul. Turystycznej w ul. Spokojną. Jest to również ścieżka spacerowa oznaczona kolorem czerwonym. Po drodze zobaczmy ciekawy i przeuroczy stary domek z kamienia. Ulicą Spokojną kontynuujemy spacer aż do ulicy Kopydło, następnie skręcamy w lewo. Po przejściu około 1km po lewej stronie zobaczymy budynek Zespołu Szkół Gastronomicznych w Wiśle, a po prawej po przeciwnej stronie szosy - stromy podjazd w górę. To właśnie tędy dojeżdża do swojego domu najsławniejszy mieszkaniec Wisły - Adam Małysz. Dalej, tuż przed przystankiem Wierchy 2, skręcamy w prawo w niepozorną ścieżkę, która poprowadzi nas przez górkę w okolice kompleksu Jonidło w Nowej Osadzie. Stąd już tylko kilkaset metrów do Kamratowa.