"Pętla Cieńkowska" (łatwa - ok. 3km, nie licząc wyciągów)

Przewodnik

Ta przepiękna, widokowa trasa to spacer pomiędzy dwoma wyciągami: na Skocznię im. Adama Małysza i wyciągiem Cieńków. Nasz wariant wycieczki opisuje start przy skoczni i tutaj właśnie parkujemy auto. Rozpoczynamy od wyjazdu wyciągiem na Skocznię im. Adama Małysza w Wiśle Malinka, następnie idziemy w kierunku Cieńkowa (szlak żółty). Z Cieńkowa na dół możemy zjechać wyciągiem kanapowym lub zejść widokową ścieżką spacerową oznaczoną kolorem niebieskim (kierunek Wisła Malinka). Następnie do skoczni i auta wracamy ścieżką przyrodniczo-edukacyjną wzdłuż potoku Malinka.

 

Pętla Cieńkowska to absolutny 'must see' podczas pobytu w Wiśle, jest to już bowiem nie tylko szlak spacerowy z pięknymi widokami, ale także atrakcja sama w sobie pozwalająca na zwiedzenie Skoczni im. Adama Małysza oraz poznanie przyrody Beskidu Śląskiego dzięki ścieżce edukacyjnej. Pętla nadaje się do przejścia także z wózkiem dziecięcym.
 

Gdzie zacząć?

Trasę możemy rozpocząć albo od wyciągu Cieńków albo od wyciągu na Skocznię. Jeśli obydwa wyciągi funkcjonują i mamy w planach przejazd obydwoma, to lepiej rozpocząć od Cieńkowa. Jeśli jest dzień, w którym działa tylko wyciąg na skocznię lub mamy ze sobą wózek z małym dzieckiem, to lepszą wersją będzie start od skoczni. Skocznia oddalona jest od Kamratowa o około 2 km.
 

Skocznia

Wyjazd wyciągiem na skocznię wyciągiem zajmie około 10 minut i jest to dwuosobowa kanapa. Jest to nie lada przeżycie, bo tym samym wyciągiem podczas zawodów wjeżdżają na górę wszyscy skoczkowie. Z wyciągu zobaczymy obiekt w całej okazałości i w perspektywie, której nie mamy szansy obejrzeć z dołu. Po zejściu z krzesełka możemy udać się na zwiedzanie wieży, a stamtąd zobaczmy coś, co oglądają już zazwyczaj tylko sami sportowcy. Takiego widoku nie ma nigdzie indziej w Wiśle.
 

Ze skoczni na Cieńków

Ze skoczni udajemy się szlakiem żółtym w górę na szczyt Cieńków Niżni. Szlak prowadzi w lesie i jest to nawierzchnia szutrowa. Po drodze napotkamy kilka tablic informacyjnych oraz punktów widokowych z ławeczkami do odpoczynku. Po około 1,5km docieramy na górną stację wyciągu Cieńków, gdzie znajduje się stylowa karczma z widokowym tarasem, małym placem zabaw i tradycyjnymi wiślańskimi przysmakami. Stąd możemy już udać się na dół czteroosobową kanapą.
 

Cieńków

Przed zjazdem kolejką lub jeśli decydujemy się na zejście na dół piechotą, warto jest zahaczyć o drugą karczmę nieco poniżej o nazwie 'Ranczo Cieńków', tuż przy niej znajduje się słynne na całą Wisłę drzewko z tablicami opisującymi wszystkie szczyty, które widzimy wokół. Także tutaj znajdziemy plac zabaw dla dzieci oraz kilka koników.
 

Z Cieńkowa do Malinki

Wybierając spacer w dół do doliny Malinka, najlepiej jest skorzystać z niebieskiej ścieżki spacerowej w lewo, rozpoczynającej się poniżej słynnego drzewka. Z drogi tej korzystają również samochody okolicznych domów, więc musimy być przygotowani na odsunięcie się w bok w takiej sytuacji, ponieważ ścieżka nie jest szeroka.
 

Powrót do skoczni

Po zejściu na sam dół, skręcamy w lewo i kierujemy się chodnikiem w stronę Hotelu Vestina. Aby trafić na ścieżkę przyrodniczą wzdłuż potoku Malinka, przechodzimy drogę i kierujemy się za znakiem 'Skocznia Adama Małysza' w prawo. Tutaj znów przyjemnie nam będzie spacerować wśród lasu, a dzięki potokowi będzie się można trochę ochłodzić w upalne dni. Wzdłuż tej trasy odnajdziemy liczne tablice ciekawie opisujące gatunki roślin i drzew Beskidu Śląskiego. Po około 2km docieramy do parkingu przy skoczni.