Pętla "Na Groń" (łatwa - ok.5km)

Przewodnik

Ta pętla "Na Groń" jest krótkim spacerem i rozpoczyna się na ulicy Na Groń dochodzącej do ul. Spacerowej. W tym punkcie skręcamy w prawo (czerwona ścieżka edukacyjna) i schodzimy przez cmentarz na Groniczku do rzeki. Następnie skręcamy w prawo i wracamy ścieżką spacerową do Kamratowa.

Spacer "Na Groń" to ulubiony szlak naszych gości, zarówno tych z małymi dziećmi, jak i tych którzy lubią się 'rozgrzać' przed dłuższymi górskimi wędrówkami min. dlatego że jest on położony najbliżej Kamratowa. Jest to również najszybsza trasa, która pozwala na podziwianie pięknych widoków Beskidów. 
 

Gdzie zacząć?

Wychodząc z Kamratowa kierujemy się w lewo i za mostem skręcamy w prawo w ul. Na Groń. Stopniowo wychodzimy w górę, najpierw wśród domów, później w lesie i znów przez kilka gospodarstw aż do miejsca, w którym zaczyna się rozwidlenie ul. Spacerowej. To już stąd możemy podziwiać przepiękny widok na Wisłę zarówno w stronę Stożka jak i Nowej Osady.
 

Z Gronia przez Groniczek do Kamratowa 

Po dojściu na 'szczyt' Gronia, skręcamy w prawo i powoli schodzimy w dół. Tutaj napotkamy kilka domów i gospodarstw, ale również sporo łąk, na których możemy trochę odpocząć. Pierwsza droga odchodząca w prawo po przejściu kilkuset metrów doprowadzi nas w okolice kompleksu Jonidło i jest to wariant krótszy na powrót do Kamratowa. Polecamy jednak pójście dalej prosto co pozwoli nam dotrzeć do niewielkiego cmentarza "Na Groniczku", na którym odnajdziemy grób min. Stanisława Hadyny - założyciela zespołu Śląsk. Po przejściu przez cmentarz, skręcamy w prawo i wąską ścieżką dochodzimy do mostu na rzece, by ponownie skręcić w prawo i kontynuować spacer do Kamratowa ścieżką wzdłuż Wisły.