Plac Stary Targ - Cieszyn

przewodnik

Plac Stary Targ usytuowany przy ul. Głębokiej w Cieszynie, to piękny i mistyczny zakątek miasta. Do 1496 roku pełniący ważniejszą funkcję jako rynek miasta, dziś nazywany jest Starym Targiem, przy którym nadal można zakupić świeże warzywa i owoce.

zobacz na mapie

Kopia czy oryginał?
Stary Targ niegdyś znany był także jako Plac Maryjny, ze względu na gotycką figurę Najświętszej Marii Panny, która została przeniesiona tu spod zamku. Obecnie na wysokim słupie i kolumnie zakończonej kulą znajduje się kopia oryginału, który jest nie bagatela zabytkiem o randze europejskiej. Oryginał rzeźby można zobaczyć w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Jak wygląda Madonna?
Cieszyńska Madonna to rzeźba wykonana z piaskowca, a sama figura ma prawie naturalną wysokość (123cm). Najświętsza Maria Panna ubrana jest w długą obcisłą suknię otuloną płaszczem, którego lewa strona okrywa część ciała dzieciątka. Głowę zdobią długie włosy opadające na ramiona i plecy. Kiedyś Madonna miała także koronę.

Tajemnicza figura
Na temat historii powstania rzeźby instnieje wiele wersji. Wiadomo, iż wykonana była ona między 1368 a 1369 rokiem z piaskowca z miejscowego kamieniołomu, choć przez długi czas przypuszczano, iż rzeźba pochodzi z końca XIX wieku. Dopiero konserwacja rzeźby, którą przeprowadzono w 2000 roku odsłoniła prawdziwe oblicze tej wspaniałej figury. Wykonawcą rzeźby był prawdopodobnie Piotr Parler, praski rzeźbiarz. Uważa się jednak, iż sam Piotr w tym czasie nie opuszczał Pragi, a autorem figury Madonny był jeden z rzeźbiarzy należących do warsztatu Parlera. Nierozwiązany pozostał także spór o powód powstania figury oraz jej pierwotne przeznaczenie. Być może kolejne stulecia udzielą nam odpowiedzi.