Skolnity - Soszów - Mały Stożek - Groniczek (średnio trudna - ok.16km)

Przewodnik

Ta przepiękna, widokowa trasa rozpoczyna się w centrum Wisły. Na Skolnity wjeżdżamy wyciągiem (lub wchodzimy), następnie idziemy w kierunku Soszowa (szlak zielony), dalej odbijamy w kierunku Stożka Małego (szlak czerwony). Na Stożku Małym skręcamy w lewo (szlak żółty) i po 1km odbijamy w prawo w szlak niebieski. Schodzimy do centrum Wisły.

Naszym zdaniem jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej urozmaiconych tras w okolicy Wisły. Ten pełen zapierających dech w piersiach widoków 14 km szlak wiedzie przez cztery szczyty wiślańskie tworząc pętlę rozpoczynającą się i kończącą w centrum Wisły.
 

Gdzie rozpocząć?

Naszą wędrówkę zaczynamy przy wyciągu Skolnity, do którego możemy dojechać autobusem z Kamratowa (przystanek Gościejów do Wisła centrum - targowisko) lub przejść 2,5km ścieżką spacerową wzdłuż rzeki Wisła. Po wyjechaniu na górną stację kolejki kierujemy się w lewo podążając szlakiem w kolorze zielonym. Zanim jednak rozpoczniemy, warto się tu zatrzymac na parę chwil, bowiem górna stacja wyciągu to pierwszy z punktów widokowych na trasie.
 

Skolnity - Soszów

Szlak zielony, który zaprowadzi nas na Soszów jest w sporej części jest drogą wyłożoną płytami dzięki czemu osoby, które mają wózek i małe dziecko,a chcą pomaszerować troszeczkę z wyciągu, mogą przejść kilkaset metrów schodząc ul. Skolnity aż do okolic ronda. My natomiast udajemy się dalej aż do Soszowa szlakiem zielonym. Na trasie musimy bacznie zwracać uwagę na oznaczenia, które są mało widoczne w niektórych miejscach (takim miejscem jest np. rozwidlenie dróg u podnóża Soszowa, gdzie musimy się pójśc za znakiem "Lepiarzówka").
 

Soszów - Stożek Mały

Po dotarciu na Soszów możemy pomysleć o małej przerwie i posileniu sie w jednym z trzech punktów gastronomicznych. To również kolejne miejsce widokowe na trasie. Dalej ruszamy  w lewo szlakiem żółto-czerwonym w kierunku Małego Stożka. Po drodze mijamy szczyt góry Cieślar oraz urocze widokowe miejsca skąd rozpościerać się będzie przed nami panorama Beskidów.
 

Stożek Mały - Groniczek

Z Małego Stożka kierujemy się żółtym szlakiem w lewo, po około 1km zmieniamy kolor szlaku na niebieski, który jest równocześnie trasą rowerową MTB. Po drodze mijamy jedne z najpiekniejszych punktów widokowych w Wiśle. Następnie docieramy do rozwidlenia dróg: droga w prawo podąży za szlakiem spacerowym oznaczonym na mapie na czerwono, droga w lewo natomiast to nasz szlak niebieski, który na tym skrzyzowaniu będzie wskazywał kierunek "Osiedle Kobyla". Po kilkuset metrach po prawiej stronie będziemy mijać Krzakowską Skałę - wspaniałe miejsce skąd możemy podziwiać całą panoramę Wisły.
 

Po kolejnych kilkuset metrach wypatrujemy naszego niebieskiego szlaku, który będzie skręcał wgłąb lasu w prawo. Dalej mijając min. wyciąg Pasieki, schodzimy stopniowo aż do ul. Ochorowicza w okolicach cukierni Janeczka. Z tego punktu możemy pójść w lewo do ronda, a następnie wrócić do Kamratowa ścieżką spacerową nad rzeką lub pójść na wprost cukierni i przejść przez małą górkę obok cmentarza na Groniczku aby dołączyć do wspomnianej ściezki spacerowej.