Trasy do narciarstwa biegowego - Wisła

przewodnik

Trasy biegowe na przełęczy Kubalonka w Wiśle dostępne są dla każdego. Po pełnej modernizacji w 2009 roku, mogą się poszczycić homologacją i licencją FIS oraz świetnym przygotowaniem zarówno do stylu klasycznego, jak i dowolnego. Trasy biegnące wśród lasów świerkowo-jodłowych, to przede wszystkim przepiękne widoki i szerokie niczym autostrada podbiegi, na których spotkać można całe rodziny.

Czym jest Kubalonka?
Kubalonka to przełęcz pomiędzy szczytami Kubalonki (830m n.p.m.) oraz nienazwanym wierzchołkiem o wysokości 818m n.p.m. Szczyt jest zalesiony i stanowi nieoznakowaną granicę pomiędzy miastem Wisła a wsią Istebna. Z Wisły na przełęcz prowadzą dwie drogi: jedna z nich zaczyna się w Czarnym i mija Zameczek Prezydencki, druga zaś jest szersza i prowadzi od strony Wisły Głębce. Obydwie drogi są wyremontowane, a więc dojazd na Kubalonkę będzie komfortowy.

 

Jakie są trasy biegowe?
Na samej przełęczy mają swój początek trasy do narciarstwa biegowego. Zadowolą one każdego zaczynając od tych początkujących, a kończąc na najbardziej wymagających i zaawansowanych biegaczach. Trasę należy więc wybrać pod kontem przygotowania i kondycji fizycznej. Długość tras to 7,5km, 5km, 3km, 2,5km i 1 km. Na trasie można spotkać nowoczesną strzelnicę biathlonową oraz mostek pozwalający na jazdę górą i dołem.

 

Dla początkujących
Dla tych którzy dopiero zaczynają przygodę z nartami biegowymi, a w związku z tym nie posiadają jeszcze własnych nart, przydatna będzie wypożyczalnia sprzętu. Obydwie wypożyczalnie znajdują się po drodze z Wisły na Kubalonkę. Jedna przy rondzie, wybierając drogę przez Wisłę Głębce (PolySport), druga zaś w Wiśle Czarne (SportRent). Innym wariantem, prócz profesjonalnych tras na Kubalonce jest chociażby trasa spacerowa wzdłuż rzeki Wisła, która ciągnie się na całkiem płaskim obszarze od Kamratowa aż po centrum Wisły i nieco dalej (około 3,5km).

 

Dlaczego warto spróbować?
Biegi narciarskie to inaczej piesze wycieczki na nartach. Zapoczątkowane zostały w Europie Północnej, USA i Rosji czyli miejscach, gdzie śnieg utrzymuje się przez długi czas. Kiedyś pomocne w czasie polowań, obecnie stały się świetną formą rekreacji zimowej na całym świecie. Owe piesze wycieczki są niezwykle ciekawym sportem, angażującym wszystkie główne partie mięśni oraz spalającym kalorie na podobnym poziomie co pływanie. Narciarstwo biegowe to aktywny wypoczynek nie narażający nas na groźne kontuzje, a jednocześnie umożliwiający obcowanie z naturą i podziwianie pięknych krajobrazów. Spacery na nartach są więc praktycznie dla każdego!