Wzgórze Zamkowe - Cieszyn

przewodnik

Wzgórze zamkowe w Cieszynie to zarazem magiczne i najważniejsze miejsce, bez którego Cieszyn nie znalazłby się na mapie. Pradawny zamek  dziś, to fortyfikacje z Wieżą Piastowską, Wieżą Ostatecznej Obrony oraz Kaplicą zamkową, które wkomponowane w przepiękną zieleń parku na Górze Zamkowej, tworzą krajobraz jak z bajki. Widok na Olzę i stronę czeską miasta to jeden z najpiękniejszych jakie można podziwiać w Cieszynie.   

Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie
ul. Zamkowa 3 a,b,c
43-400 Cieszyn
Tel: +48 33 8510821
www.zamekcieszyn.pl

Pierwsi osadnicy
Wzgórze Zamkowe pamięta pierwsze ślady osadnictwa już od V wieku p.n.e., które później w VIII wieku przerodziły się w sporą osadę mieszkalną. IX wiek odznaczył się w postaci budowli takich jak rotunda i kaplica z emporą, pełniącą funkcję sakralną, obronną oraz administracyjną. W 1155 roku wprowadzono nowy system obronny, który oznaczał wybudowanie czterech wież oraz połączenie ich murem obronnym.

Zdobiony Gotyk
Koniec XIII wieku wyróżnił się zdobieniami gotyckimi, na rzecz uświetnienia siedziby władców. Dla ich wygody powiększono zabudowania mieszkalne i przyozdobiono w nowym gotyckim stylu. Fakt ten potwierdzają licznie znalezione kafle kolorowo glazurowane z wizerunkiem piastowskiego orła oraz herbem miasta. Wówczas także w wyniku rozbudowy zamku, połączono jego górną i dolną część wraz z zabudowaniami obronnymi, tworząc jedną całość.

Zniszczenie i odbudowa
Podczas wojny trzydziestoletniej, zamek został w znacznej części zniszczony i przez kolejne wieki popadał w ruinę. Dopiero w 1836 roku podjęto się uporządkowania zniszczonych zabudowań, tak aby służyły one nowej koncepcji parku romantycznego. Odbudowano budynek nad bramą i zaprojektowano na tzw. Pałac Myśliwski. W północnej części wybudowano oranżerię. 

Cieszyński zamek żyje
Dziś z dawnych czasów zachowała się Wieża Piastowska i rotunda św. Mikołaja. Zamek jednak nadal żyje dzięki licznie odwiedzającym go turystom oraz nowoczesnej inwestycji pt. "Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości". Ta instytucja kulturalno-gospodarcza ma na celu ochronę i popularyzację rzemiosła artystycznego oraz promocji sztuki i turystyki na Śląsku Cieszyńskim. W praktyce oznacza to liczne wystawy, konferencje oraz imprezy kulturalne, o które z pewnością warto zahaczyć odwiedzając górę Zamkową w Cieszynie.