Cieńków - Barania Góra - Biała Wisełka (trasa trudna 17km)
Na Baranią Górę można się wybrać kilkoma wariantami. Opisana tutaj trasa jest opcją najbardziej widokową, ale nie najkrótszą. Rozpoczyna się od Cieńkowa i wiedzie na Gawlasi (żółty szlak), następnie skręca w kierunku Baraniej Góry przez Magurkę Wiślańską (zielony szlak) i schodzi do Doliny Białej Wisełki i Wisły Czarne (niebieski szlak).
Barania Góra (1220 m.n.p.m.) to najwyższy szczyt Górnego Śląska, a zarazem miasta Wisła, położony na granicy powiatów cieszyńskiego i żywieckiego. To w jego okolicach znajdują się źródła największej polskiej rzeki o tej samej nazwie - Wisła. Wyprawa na Baranią Górę to jeden z obowiązkowych punktów programu dla odwiedzających Perłę Beskidów i chociaż jej zdobycie nie należy do najłatwiejszych, warto poświęcić jeden dzień na tą ok. 6-7 godzinną wędrówkę.
Uwaga! Jedyne punkty gastronomiczne na proponowanym szlaku są zlokalizowane na górnej stacji wyciągu Cieńków oraz przy końcu Doliny Białej Wisełki
Gdzie zacząć?
Baranią Górę można zdobyć wybierając z co najmniej czterech wariantów. My naszym gościom i wszystkim chętnym sugerujemy najbardziej widokową i jednocześnie najłagodniejszą trasę rozpoczynającą się od wyjazdu wyciągiem kanapowym (4-osobowe siedzenia) na Cieńków Niżni. Z Kamratowa do wyciągu można dojechać autobusem (z Nowa Osada do Malinka Spółdzielnia). Na Cieńków można również podejść żółtym szlakiem rozpoczynającym się naprzeciwko wodospadu w Wisła Czarne lub drogą położoną równolegle do wyciągu Cieńków.
Z Cieńkowa na Baranią Górę
Po dojechaniu wyciągiem na Cieńków rozpoczynamy spacer żółtym szlakiem przez Cieńków Postrzedni i Wyśni aż na szczyt o nazwie Gawlasi. Jest to widokowa trasa z licznymi tablicami informacyjnymi oraz miejscami odpoczynku, a nawet huśtawkami. W okresie letnim funkcjonuje tutaj Bacówka oferująca świeżo wędzone oscypki. Po dotarciu do rozwidlenia dróg u podnóża góry Gawlasi ważne aby dokładnie rozglądać się za oznakowaniami żółtego szlaku, który prowadzi dalej w górę przez las na szczyt. Z Gawlasi na Baranią Górę przez Magurkę Wiślańską poprowadzi nas szlak zielony - przepiękny widokowo, ale również coraz bardziej kamienisty i stromy. Docieramy na szczyt Baraniej, z której widok to niepowtarzalna panorama w kierunku Szczyrku i Żywca oraz Wisły i Ustronia. Ten 360 stopniowy widok zapewni nam wejście na wieżę widokową z opisami otaczających pasm górskich.
Z Baraniej do Białej Wisełki
Opuszczając Baranią Górę mamy również do wyboru co najmniej dwie opcje zejścia: do Doliny Białej Wisełki lub do Doliny Czarnej Wisełki (ze schroniskiem na Przysłopiu). My polecamy wariant pierwszy aby również móc zobaczyć po drodze malownicze wodospady wiślańskie "Kaskady Rodła", które tworzy potok Biała Wisełka. Droga powrotna to urokliwa trasa przez las, jednak dość kamienista i miejscami mokra, trzeba więc pomysleć o odpowiednim obuwiu. Po zejściu ze szlaku, w okolicach Jeziora Czerniańskiego znajdziemy najbliższy przystanek autobusowy, z którego dostaniemy się do Nowej Osady i Kamratowa.