Czantoria - Soszów - Skolnity - Centrum Wisły (średnio trudna - ok.14km)

Przewodnik

Wybrana trasa rozpoczyna się na Czantorii Wielkiej w Ustroniu, na którą możemy wejść lub wjechać wyciągiem. Na szczycie skręcamy w lewo w kierunku Soszowa (czerwony szlak), następnie zjeżdżamy wyciągiem z Soszowa lub schodzimy do ulicy Cieślarów w Dolinie Jawornik. Stamtąd wchodzimy w prawo w ulicę Wrzosową (żółta ścieżka edukacyjna) aż do szczytu Skolnity. Następnie schodzimy lub zjeżdżamy kolejnym wyciągiem do centrum Wisły.

Proponowaną trasę łączą aż trzy wyciągi kanapowe, z których każdy ułatwi i przyspieszy nam przemieszczanie się podczas tej 14 kilometrowej wędrówki. Trasę łączą również dwa sąsiednie miasta: Wisłę i Ustroń, a także dwa państwa Czechy i Polskę, ponieważ część niej wiedzie przez terytorium naszych sąsiadów, dlatego koniecznie musimy pamiętać o zabraniu na nią dowodu osobistego.
 

Gdzie zacząć?

Trasa rozpoczyna się od wyjazdu na górę Czantoria w Ustroniu i żeby się pod nią dostać należy wsiąść w autobus z przystanku Gościejów (200m od Kamratowa) do przystanku Ustroń Polana. Następnie wyjazd wyciągiem kanapowym Czantoria potrwa około 15 minut i już na górnej stacji roztoczy się przed nami niepowtarzalny widok. Na spragnionych atrakcji poza górskich czekać będzie letni tor saneczkowy oraz "Sokolarnia" czyli miejsce, w którym obejrzymy ptaki drapieżne zamieszkujące Beskidy.
 

Z Czantorii na Soszów czyli jedną nogą w Czechach

Po zejściu z wyciągu udajemy się czerwonym szlakiem na szczyt Czantorii, jest to około pół godzinna droga w górę przez las. Na szczycie znajduje się wieża widokowa oraz miejsce odpoczynku, a także punkty gastronomiczne. Dalej rozglądamy się za czerwonym szlakiem, który poprowadzi nas na Soszów. Jest to trasa w większości zalesiona, a więc przy gorących dniach bardzo przyjemna i nie męcząca. Ciekawostką jest fakt, że większość pokonywanego szlaku znajduje się po stronie czeskiej na co wskazują murowane punkty graniczne oraz tablice informacyjne.
 

Z Soszowa na Skolnity...

Po dotarciu na Soszów, przy górnej stacji kolejki będziemy mogli trochę odpocząć. To tutaj znajdują się punkty gastronomiczne, ławeczki oraz polana z pięknym widokiem. Pokonaliśmy już około 6km trasy zjeżdżamy więc wyciągiem na dół gdzie kontynuujemy naszą wędrówkę ulicą Cieślarów (z Soszowa możemy również zejść szlakiem niebieskim przez Czupel). Po około 1,5km skręcamy w prawo, w ulicę Wrzosową, która będąc równocześnie szlakiem żółtym poprowadzi nas na górę Skolnity. Jest to dosyć strome godzinne podejście, dla tych którzy wolą je ominąć proponujemy spacer do końca doliny Jawornik i powrót do centrum niebieskim szlakiem będącym łagodną ścieżką spacerową.
 

...i do centrum Wisły 

Z góry Skolnity zjeżdżamy do centrum kolejką, zanim jednak wsiądziemy na wyciąg, zapewne zatrzymają nas przepiękne widoki gór w stronę Ustronia. Warto tu chwilę odpocząć. Po zjeździe na dół, po lewej stronie zobaczymy skocznie juniorskie, na których przy odrobinie szczęścia będziemy mogli podziwiać skoki najmłodszych zawodników odbywających tu treningi. Sporą atrakcją jest tutaj również park linowy...to oczywiście dla tych, którzy będą mieli jeszcze siłę w nogach na takie wspinaczki. Z centrum pozostaje nam już tylko bardzo przyjemny 2,5 kilometrowy spacer wzdłuż rzeki Wisła do samego Kamratowa.